Inför öppning: Riksbanken flaggar för höjning
Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad i förra veckan, men var tydliga i sin kommunikation: om de positiva konjunkturutsikterna och inflationsriskerna står sig, kommer höjningar att bli aktuella redan i år. Samtidigt steg långräntorna i USA till nya rekordnivåer efter svagare auktioner av amerikanska statspapper och starka PMI-siffror.
Nu går vi dessutom in i oktober och kliver därmed in i årets sista kvartal. Det innebär att rapportsäsongen närmar sig med stormsteg, och under de kommande veckorna håller vi ett extra öga öppet efter eventuella vinstvarningar, positiva och negativa.
Väck liv i tjänstepensionen med utdelningsaktier
Vi pratar ofta om tjänstepensionen som ett helt annat typ av sparande – som något som inte riktigt tillhör den ”riktiga” portföljen, eller som helt enkelt får för lite kärlek. Kanske för att många tror att det bara är klassiska fonder som gäller. Men hos oss på Avanza kan du faktiskt äga aktier på ditt pensionskonto, även om bara 15% av våra kunder gör det i dag.
Annons
Tjänstepensionen har dessutom en enorm fördel: pengarna är låsta. Och just det där ”tvångssparandet” gör kontot till en helt perfekt miljö för utdelningsaktier.
- Låsningen skyddar ränta-på-ränta-effekten
Eftersom du inte kan nalla av pengarna stannar utdelningarna på kontot. När de återinvesteras köper du fler aktier som ger ännu mer utdelning nästa år. Över decennier får snöbollseffekten arbeta helt utan avbrott. - Du slipper tajma börsen
När kurserna står lågt köper dina utdelningar automatiskt fler aktier per krona (kom bara ihåg att det är du som manuellt trycker på köpknappen för att återinvestera). - Du lever på kassaflödet som pensionär
När det väl är dags för uttag behöver du inte sälja av kapitalet bit för bit. I stället lever du på utdelningarna och låter aktieportföljen ligga kvar och jobba vidare.
De 10 mest ägda aktierna på pensionskonton hos oss och deras direktavkastning:
- Investor B – 1,4%
- Volvo B – 3,9%
- Saab B – 0,4%
- Swedbank A – 7,4%
- Novo Nordisk B – 4,2%
- Nvidia – 0,2%
- Handelsbanken A – 11,3%
- Microsoft – 0,8%
- Investor A – 1,4%
- Nordea– 7,1%
*Direktavkastning per den 18/9 baserat på bolagens utdelningar under 2026 (ordinarie och extrautdelningar). Källa Avanza.
Ge din tjänstepension lite kärlek i dag
Vill du ta tag i ditt pensionstänk? Bocka av vår checklista för din tjänstepension för att att få lite bättre koll. Har du dessutom gamla strö-pensioner liggande hos andra bolag kan du se vilka pensioner du kan flytta till oss på Avanza för att samla allt på ett ställe och ge dem samma chans att växa. Du kan själv testa hur mycket du kan spara!
Ditt framtida jag kommer att tacka dig!
Tre saker att hålla koll på i veckan
Nike öppnar böckerna
På torsdag efter stängning rapporterar sko- och klädjätten Nike sina siffror för det senaste kvartalet. Bolagets aktie har haft en svag utveckling under året och marknaden kommer framför allt att fokusera på hur marginalerna utvecklas, lagersituationen samt hur försäljningen ser ut på nyckelmarknader som USA och Kina.
Se upp i backen
Kanske får vi en lite mer framåtblickande bild av hur den nordiska konsumenten mår när Skistar öppnar böckerna på onsdag. Förutom de historiska siffrorna blir det extra spännande att läsa om bokningsläget inför den kommande vintersäsongen – och om hushållen fortsätter prioritera sin skidsemester.
Amerikanska jobbsiffror
På fredag är det återigen dags för amerikanska Non-Farm Payrolls, som mäter hur många nya jobb som skapats utanför jordbrukssektorn. Med tanke på att Fed nyligen höjde räntan med hänvisning till en stark ekonomi blir det intressant att se om arbetsmarknaden fortsätter att visa muskler eller om anställningstempot äntligen börjar kylas av.
En blick bakåt – veckan som gått
Det blev som sagt en händelserik vecka på börserna. Svenska Riksbanken flaggade för kommande höjningar, amerikanska långräntor tog stora kliv uppåt till nya rekordnivåer samtidigt som konflikten i Iran verkar vara en bra bit från en lösning.
På hemmaplan rapporterade klädjätten H&M. Även om försäljningen var i linje med förväntningarna och resultatet var bättre, föll aktien. Det bättre resultatet verkar dock bero på engångseffekter, och utan dessa var siffrorna i linje även vad gäller sista raden. Marknaden och analytikerna gillade i alla fall inte vad de såg eller vad som kommunicerades från bolaget och aktien föll som sagt.
Veckan i siffror
Stockholmsbörsens generalindex stängde veckan på plus 0,6%. I övriga världen var det återigen de tekniktunga indexen Nasdaq 100 och Nikkei som gick starkast med uppgångar på mellan 2 och 3%. Även Europa och Dow Jones höll sig på plussidan.
Vinnare: Tekniksektorn blev förra veckans vinnare även på hemmaplan tillsammans med industri och finans.
Förlorare: Det gick även denna vecka dåligt för fastighetssektorn, gissningsvis till följd av utvecklingen vi sett gällande räntan. Även telekom och energisektorn hade en sämre vecka.
Indexkollen (utveckling förra veckan):
Källa: Avanza
Data per den 27-09-2026. Försäkring tillhandahålls av Avanza Pension. Avanza Pension rebalanserar ditt innehav, Avanza Fonder förvaltar fonderna. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Avkastningen kan också öka eller minska på grund av förändringar i valutakursen. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.