Förvaltarna: Fyra hälsovårdsbolag med potential 2026

Av Avanza

22 jan 26

Share

Vad förenar ett snabbväxande cancerbolag med rötter i Kina, en svensk specialist på sällsynta sjukdomar och en nederländskt hjärt-kärlspecialist? Alla utvecklar behandlingar som kan förändra vården – och är därför våra favoritcase inför 2026. Det skriver Astrid Samuelsson och Elli Hult, förvaltarna till den globala hälsovårdsfonden Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult.

Bolagen verkar i olika delar av världen och inom olika terapiområden – men har en gemensam nämnare: de kombinerar innovation med tydliga kommersiella möjligheter.

BeOne Medicines – behandling av blodcancer och globalt tänk

BeOne Medicines har rötterna i Kina men har numera huvudkontor i Schweiz. Bolaget utvecklar läkemedel mot cancer och har byggt både en global forsknings och utvecklingsorganisation och en internationell marknadsstruktur – i kontrast till många traditionella kinesiska läkemedelsbolag som ofta licensierar ut sina viktigaste produkter till västerländska partners.

Det som verkligen fångat vårt intresse är BeOnes behandling mot kronisk lymfatisk leukemi (CLL), en form av blodcancer. I kliniska prövningar har läkemedlet visat sig mer effektivt än konkurrenternas preparat och vunnit marknadsandelar trots att det lanserades senare. Samtidigt är det bara början: bolaget har en portfölj av molekyler för samma sjukdomsgrupp och planerar att lansera två ytterligare läkemedel 2026 och 2027. Denna kombination av stark data och hög utvecklingstakt gör BeOne särskilt intressant inför de kommande åren. [1-4]

Sobi och Ionis – angriper farligt höga blodfetter

Svenska Sobi (Swedish Orphan Biovitrum) är välkänt för sina behandlingar av sällsynta sjukdomar, och under 2025 stärktes den positionen ytterligare. Bolaget har licensierat in ett nytt projekt mot kraftigt förhöjda triglycerider – en typ av blodfett – från amerikanska bolaget Ionis, som också finns i fonden Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult.

Under hösten presenterades mycket starka fas 3 data: behandlingen sänkte triglyceriderna tydligt och minskade samtidigt risken för akut pankreatit, en allvarlig och smärtsam inflammation i bukspottkörteln. Enligt Sobis beräkningar finns omkring två miljoner patienter med den här problematiken inom EU, varav cirka 700 000 hör till den svåraste gruppen, vilken är huvudmål för behandlingen. I sina egna prognoser räknar bolaget med ett toppförsäljningstal kring fem miljarder kronor. Denna bedömning uppfattar vi som försiktig givet den stora patientpopulationen och det tydliga medicinska behovet.

Tidslinjen är också intressant: vi bedömer att lansering kan ske 2026 på Ionis hemmamarknad USA, och 2027 på de marknader där Sobi har licens. Kombinationen av starka kliniska resultat, en tydlig målgrupp och en relativt nära kommersialisering gör projektet till en viktig byggsten i både Ionis och Sobis tillväxtagenda.

NewAmsterdam Pharma – nytt grepp på kolesterol

NewAmsterdam Pharma visar hur behandling av hjärt och kärlsjukdomar, som högt blodtryck och höga blodfetter, fortsätter att utvecklas, trots att området redan rymmer stora, etablerade läkemedel. Bolaget är nederländskt men noterat i USA och har ett börsvärde på omkring fyra miljarder dollar.

Företaget utvecklar en ny tablett mot högt kolesterol som sticker ut både genom sin verkningsmekanism och genom hur behandlingen är tänkt att användas kliniskt. Även om detaljerna ligger i de vetenskapliga publikationerna är poängen enkel: bättre lipidkontroll och möjlighet att nå patienter som i dag inte får tillräcklig effekt eller tolerans med befintliga alternativ. I en värld där hjärt kärlsjukdom fortsatt är den ledande dödsorsaken finns det fortfarande gott om utrymme för förbättringar.

Det som förenar våra hälsovårdscase

Sett till geografi och terapiområde är BeOne, Sobi/Ionis och NewAmsterdam ganska olika. Men det finns ett mönster i portföljen: Våra bolag ska möta ett tydligt, medicinskt behov där dagens standardbehandling lämnar något att önska. Avgörande för oss är:

  • Har bolaget data och pipeline som talar för att det kan göra verklig skillnad för patienterna?
  • Finns strukturella förutsättningar att bygga en lönsam affär under många år?

Fokus på innovation, med avvägd risk

Att investera i hälsovård är sällan en rak resa. Kliniska prövningar kan misslyckas, regulatoriska beslut kan skjutas upp och konkurrensen kan hårdna snabbare än väntat. Därför handlar vårt arbete om att kombinera medicinsk förståelse med riskmedveten portföljkonstruktion: en bas av stabila, lönsamma bolag, kryddad med mindre positioner i forskande och nylanserande bolag.

Fondens 10 största innehav:

  1. Eli Lilly
  2. AbbVie
  3. Merck & Co
  4. AstraZeneca
  5. Thermo Fisher Scientific 
  6. Intuitive Surgical
  7. Boston Scientific
  8. Vertex Pharmaceuticals
  9. Stryker
  10. Lonza Group AG

Se fler innehav och starta ett månadssparande här.

BeOne, Sobi/Ionis och NewAmsterdam är exempel på bolag där vi ser att balansräkningen, datapunkterna och marknadspotentialen motiverar att ta den risken. De är inte ”säkra kort” – sådana finns sällan på börsen – men de är, enligt vår syn, välpositionerade för ett 2026 där både innovation och selektiv stock picking kan göra stor skillnad.

// Astrid Samuelsson och Ellinor Hult, förvaltare av Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult.

Investeringar innebär en risk. Investeringsrekommendationerna publicerades av Avanza, som står under Finansinspektionens tillsyn, 22/1-2026. Skribenternas åsikter är personliga och baseras på egen analys. Avanza kan erhålla tredjepartsersättning från de emittenter eller fondbolag som nämns. Som förvaltare av fonden Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult har skribenterna ett direkt intresse i de finansiella instrument som nämns, då samtliga bolag (BeOne Medicines, Sobi, Ionis och NewAmsterdam Pharma) ingår i fondens portfölj vid publiceringstillfället. Förvaltarna har därtill fondandelar i fonden privat, vilket kontrolleras genom Atle Fund Management ABs regler för anställdas egna affärer.

[1] Källa: Byrd JC et al. J Clin Oncol, 2021 – Acalabrutinib (Calquence).

[2] Källa: Brown JR et al. ICML 2025 – Brukinsa.

[3] Källa: HematologyAdvisor, ICML 2025 – Chronic Leukemia: Progress & Future Directions.

[4] Källa: BeOne Medicines. ICML Poster 2025 (BGB-3111-305).

Relaterade inlägg