Höstens starkaste hälsovårdstrender: Fler uppköp och nya avtal
Hälsovårdssektorn har accelererat under hösten – med extra bränsle från vågen av uppköp, skriver förvaltarna bakom fonden Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult.
Stämningen i hälsovårdssektorn har vänt snabbt efter läkemedelsjättarna Pfizer och AstraZenecas uppmärksammade avtal med Vita huset under hösten. Trump-administrationen kan visa upp att de lyckats sänka läkemedelspriser och att de fått bolagen att investera stort i USA. I utbyte får Pfizer och Astra tre års paus från de planerade läkemedelstullarna. Marknaden tolkar uppgörelserna som symbolpolitiska vinster för Trump och drar en lättnadens suck. Även om fler avtal än så länge låter vänta på sig, har optimismen tydligt ökat.
En positiv indikator är också viljan att genomföra uppköp som tydligt har kommit tillbaka. Många stora läkemedelsbolag har betydande patentutgångar de kommande åren och behöver därför stärka sina produktportföljer. När oron nu börjat lägga sig annonseras därför allt fler köp av bioteknikbolag. Efter en beskedlig takt i början av året har antalet transaktioner hittills i år nästan kommit ikapp antalet för hela förra året. Det sammanlagda värdet för årets transaktioner överstiger redan fjolårets med stor marginal.

Uppköp inom bioteknik- och läkemedelssektorn. Antal transaktioner per år, samt det summerade värdet av affärerna per år. Källa: Bloomberg.
Till årets relativt stora affärer hör Roche/89Bio (3,5 miljarder dollar) och Genmab/Merus (8 miljarder dollar). I den senare affären var fonden ägare i båda bolagen. Vi tror det blir en bra kombination – bolagen är redan grannar i nederländska Utrecht, och Merus kommande storsäljare för behandling av huvud- och halscancer minskar Genmabs beroende av royaltyintäkter.
Med Aviditys VD Sarah Boyce.
Ännu ett av fondens innehav som nyligen förvärvats är bioteknikbolaget Avidity Biosciences, lett av den karismatiska vd:n Sarah Boyce (bilden ovan). Bolaget har en unik plattform baserat på RNA-läkemedel som specifikt når muskelvävnad (via en antikropp). Teknologin har redan resulterat i flera läkemedel som studeras i olika sällsynta muskelsjukdomar. I slutet av oktober förvärvades Avidity av läkemedelsjätten Novartis (för cirka 12 miljarder dollar).
Annons
Även inom området fetma och övervikt har flera förvärv annonserats. Portföljbolaget Novo Nordisk förvärvade amerikanska Akero för att stödja bolagets portfölj av fettleverinflammation. Och i slutet av oktober inträffade något ovanligt: Novo Nordisk gick in i en budstrid med Pfizer över obesitasbolaget Metsera (4,9 miljarder dollar) – där Pfizer till sist drog det längsta strået. Vi hade redan tidigare valt att minska vårt innehav i Novo men har kvar en position på grund av den relativt låga värderingen, den kommande lanseringen av viktminskningsläkemedlet Wegovy i tablettform, samt de inom kort väntade resultaten inom Alzheimers sjukdom.
Vår position i den amerikanska konkurrenten Eli Lilly är desto större. Bolaget fortsätter att imponera, inte minst med sin senaste kvartalsrapport som visade en intäktsökning med över 50 procent jämfört med motsvarande kvartal året innan, främst drivet av stark försäljning inom diabetes (Mounjaro) och obesitas (Zepbound). Företaget höjde även sina utsikter för helåret, med en ökning av förväntad total försäljning på cirka 2 miljarder dollar. Därtill gör de stora framsteg i sin forskningsportfölj både inom fetmabehandling och andra områden.
Fondens 10 största innehav:
- Eli Lilly
- AbbVie
- Merck & Co
- Thermo Fisher Scientific
- AstraZeneca
- Intuitive Surgical
- Boston Scientific
- Cencora
- Stryker
- Lonza Group AG
Se fler innehav och starta ett månadssparande här!
// Astrid Samuelsson och Ellinor Hult, förvaltare av Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult
Tänk på att det kan svänga! Att spara i fonder, aktier och andra värdepapper har över tid varit ett bra sätt att få pengar att växa, men hur det går i framtiden vet ju ingen. Det kan gå både upp och ner så det är alltså inte säkert att du får tillbaka pengarna du satte in från början. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza. För mer information om hur fonden förvaltas, faktablad och informationsbroschyr, se avanza.se/avanzahealthcare.
