Lär dig mer om olika ordertyper och förbättra din handel!

När du handlar aktier är en vanlig limitorder – där du sätter ett maximalt köp- eller lägsta säljpris – standarden. Men marknaden rör sig snabbt. Beroende på om du vill skydda dina pengar, handla på rapportdagen eller köpa lite större volymer finns det betydligt fler verktyg i verktygslådan.

Genom att lära dig de olika ordertyperna slipper du sitta klistrad vid skärmen hela dagarna, kan i stället fatta kloka beslut i lugn och ro och förbättra förutsättningarna för din handel! För att hitta och använda de olika ordertyperna klickar du bara på Köp eller Sälj och sedan Standard så får du upp alla olika ordertyper som du kan välja bland. Låt oss titta närmare på ordertyperna!

Stop Loss – en underskattad ordertyp

För mig är Stop Loss ett av de absolut bästa verktygen i verktygslådan, framför allt för att man slipper sitta klistrad vid skärmen hela dagarna. I stället för att manuellt gå in och bevaka kurser sätter du upp dina regler i förväg, så får tekniken sköta sälj- eller köpordern automatiskt om aktien når din valda nivå. Du hittar ordertypen i orderläggningen!

Funktionen består i grunden av två delar:

  • Trigger: Kursen som aktiverar regeln.
  • Orderkurs: Det exakta priset din aktie ska säljas eller köpas för.

Det vanligaste är att använda funktionen för att begränsa sina förluster. Sätter man en trigger på exempelvis 10 procent under sin köpkurs slipper man ta en större smäll om caset inte utvecklas som man tänkt. Men man kan även använda den på uppsidan. Har en aktie stigit rejält kan du flytta upp din Stop Loss – en så kallad ”Take Profit” – för att låsa in vinsten och skydda avkastningen om trenden plötsligt vänder.

Den största vinsten är enligt mig egentligen den psykologiska. När det stormar på marknaden är det lätt att känslorna tar över och att man blir hängande kvar i surdegar alldeles för länge i hopp om en återhämtning. Med en automatisk Stop Loss fattar man beslutet i lugn och ro i förväg, och låter tekniken se till att man faktiskt håller sig till sin ursprungliga plan.

Tre saker att hålla koll på:

  1. Kursgap: Vid kraftiga fall eller gap i öppningen (till exempel på rapportdagen) kan aktien öppna långt under ditt säljpris. Då utlöses triggern, men säljordern blir liggande utan avslut om ingen vill köpa på din nivå.
  2. Aktiesplittar: Villkoren räknas inte om automatiskt vid företagshändelser, så där behöver du själv justera nivåerna manuellt.
  3. Handelstider: Funktionen triggas enbart under ordinarie öppettider, inte i för- eller efterhandeln.

Glidande Stop Loss – för perfekt timing i rörliga marknader

Rapporter skapar ofta kraftiga kursrörelser där det är svårt att pricka rätt timing. Med verktyget glidande stop loss anpassar sig din order automatiskt efter kursens faktiska rörelser, oavsett om du vill säkra vinst eller köpa i ett fall.

Om en aktie du äger stiger på rapporten kan du sätta en glidande säljorder med ett valfritt utrymme – till exempel två procent – från högsta punkten. Triggern följer med uppåt så länge aktien klättrar, men aktiveras om kursen vänder ner och tappar dina valda procent. På så sätt rider du med i uppgången men låser in vinsten om marknaden vänder.

Om ett bolag du gillar istället faller på rapporten kan du använda en glidande köporder. Du bestämmer då att köpet sker först när aktien har återhämtat sig några procent från sin lägsta punkt. Så länge raset pågår följer ordern med nedåt utan att handla. Först när aktien bottnat och köparna kommer tillbaka så att kursen vänder upp, triggas köpet.

Hur du lägger upp strategin är helt upp till dig. Vissa föredrar att lägga ordern före klockan nio för att ha planen klar. Då arbetar man ofta med bredare marginaler (kanske 4–5 %) för att inte triggas av öppningshandels bråkiga sekunder. Andra väljer att avvakta till efter klockan nio när marknaden hunnit smälta siffrorna. Eftersom handeln då är mer stabiliserad kan man istället välja betydligt snävare marginaler.

Isbergsorder – när du vill handla mycket utan att synas

Om du ska köpa eller sälja en större post aktier i ett bolag där det inte handlas jättemycket varje minut märker du snabbt ett problem: om du lägger ut hela din order syns den direkt i orderboken. Det kan göra andra tveksamma, eller pressa kursen åt fel håll innan du hinner handla klart.

Annons

Då är Isbergsorder ett smidigt knep. Namnet säger egentligen allt – du visar bara toppen av isberget.

Vill du sälja 5 000 aktier kan du välja att bara visa 500 i orderboken. När de första 500 har sålts skickar systemet automatiskt ut nästa 500, och fortsätter så tills hela din pott är såld. Du behöver inte sitta och dela upp ordern manuellt under dagen, samtidigt som du slipper göra ett stort avtryck i orderboken.

Fill or Kill & Fill and Kill – när du vill ha svar direkt

Det finns tillfällen när du inte vill att din order ska bli liggande i orderboken och skräpa. Kanske ser du ett tillfälligt läge i en aktie och vill ha besked direkt: ja eller nej. Då använder du Fill or Kill eller Fill and Kill.

Fill or Kill – allt eller inget

Här säger du till systemet: ”Jag vill köpa exakt det här antalet aktier till det här priset just nu – annars får det vara.”

Systemet kollar orderboken i samma sekund. Finns det inte tillräckligt med aktier för att fylla hela din order direkt till ditt pris, så stryks den omedelbart. Du får alltså inga delavslut, utan antingen köps allt eller inget. Det är perfekt när du bygger en specifik position där du måste få hela volymen för att affären ska göra nytta.

Fill and Kill (FAK) – ta det som finns

Den här varianten fungerar nästan likadant, men med skillnaden att du godkänner delavslut.

Om du vill köpa 1 000 aktier och det bara finns 400 tillgängliga på din prisnivåjust nu, så köps de 400 aktierna direkt. De resterande 600 som blev över stryks automatiskt i samma sekund i stället för att ligga kvar som ett öppet köp i orderboken. Det är ett väldigt skönt verktyg om du vill ta tillvara på en tillfällig chans i marknaden utan risken att glömma kvar en order om kursen vänder.

Limit on Close – handla i börsens största stund

Börsens sista minuter är ofta dagens mest intensiva. Klockan 17:25 stänger den vanliga handeln och stängningsauktionen tar över fram till 17:30. Det är nu de stora fonderna och institutionerna gör sina sista och största affärer för dagen. Vill du vara med där handlar du med Limit on Close (LOC).

När du lägger en Limit on Close ställer du in att din order ska skickas in direkt till stängningsauktionen. Du sätter ett maxtak för vad du vill betala (eller lägsta pris för sälj). Hamnar den slutgiltiga stängningskursen inom din ram genomförs affären till exakt det priset.

Det här passar dig som följer strategier baserade på dagsstängningar, eller som helt enkelt vill handla till dagens mest omsatta och relevanta snittkurs utan att behöva sitta beredd vid skärmen precis när klockan slår 17:30.

TWAP & VWAP – sprid ut dina köp över dagen

Om du vill handla en större summa vill du oftast undvika att köpa allt vid ett enskilt klockslag, eftersom du riskerar att pricka dagens högsta kurs. I stället för att du själv går in och handlar lite i taget var trettionde minut kan du låta två olika robotordrar sköta det åt dig.

TWAP (Time-Weighted Average Price)

TWAP delar upp din order i flera mindre delar och skickar ut dem jämnt fördelat över hela handelsdagen. Det gör att du får ett jämnt snittpris över tid utan att behöva bevaka skärmen.

VWAP (Volume-Weighted Average Price)

VWAP tar det ett steg längre och kollar på hur mycket det brukar handlas i aktien under olika tider på dagen. Eftersom det oftast handlas mest precis vid öppning och stängning, och betydligt mindre kring lunch, anpassar köp-roboten tempot efter det. Den köper mer när marknaden är aktiv och lugnar ner sig när handeln går ner. Målet är att din affär ska landa på ett så bra snittpris som möjligt i förhållande till dagens totala handel.

Darkpools – handelsplatsen vid sidan av börsen

Kanske har du stött på ordet Darkpools och funderat på vad det är? Det är helt enkelt en anonym handelsplats utanför den vanliga orderboken.

När riktigt stora aktörer – som pensionsfonder – ska sälja gigantiska innehav kan de inte lägga ut det på vanliga börsen utan att aktiekursen kraschar direkt av panik. I en Darkpool visas inga köp- eller säljorder öppet. Affärerna görs i stället anonymt, oftast till mittpriset mellan den vanliga börsens köp- och sälj-kurs.

Som vanlig privatsparare är det sällan här du lägger dina order, men det kan vara skönt att veta vad det är när man hör begreppet.

Testa dig fram

Att handla aktier handlar inte bara om vad du köper, utan också om hur du köper. Genom att använda rätt ordertyp för rätt tillfälle slipper du onödig stress, sparar tid och kan hålla dig till din plan i lugn och ro.

Nästa gång du ska lägga en order på Avanza – klicka dig in på orderalternativen och se om det finns en ordertyp som kan göra jobbet lite enklare för dig!

/Elin Benjaminsson, Börsstrateg

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.

Relaterade inlägg