November 2025 – aktierna & fonderna som köptes (och såldes)

Av Felicia Schön

01 dec 25

Share

Börsrallyt från förra månaden fick mer eller mindre ett tvärstopp i november. Hela månaden har präglats av en ängslighet och ett påtagligt bakslag till följd av växande oro kring AI-sektorns höga värderingar. Stockholmsbörsen (OMXSGI) avslutade till sist berg-och-dalbansmånaden med en utveckling på +/-0%.

Stockholmsbörsen inkl utdelningar (grön linje), amerikanska DJ USA (rosa linje) och Nasdaq 100 (lila linje) i november.

 

Så handlade avanzianerna i november

Spekulationerna kring en eventuell AI-bubbla har tydligt påverkat fondspararna som agerar avvaktande och trygghetssökande, samt väljer att sälja både teknikfonder och tekniktunga USA-fonder. Bland aktiespararna däremot väljer man att fyndfiska i några av de mest populära skandinaviska bolagen, samtidigt som man tar hem vinster i några av årets största framgångsaktier, inte minst inom ädelmetallsindustrin.

Annons

Aktiehandeln – säkrar vinst i kursraketerna

Det har varit ett ordentligt kämpigt år för Novo Nordisk med allt hårdare konkurrens, prispress, dramatiska ledningsförändringar och nu senast en misslyckad studie. Motgångarna har fått aktiekursen att falla brant vilket har gjort att aktien nu handlas till den lägsta värderingen på tio år. Här är aktiespararna inte sena med att fylla på till vad man hoppas är ett rabatterat pris.

Även Nibe Industrier, som är den sjätte mest ägda aktien hos Avanza, har år av motvind i ryggen och stora kursfall som följd. Tredje kvartalets rapport togs emot med besvikelse av marknaden, men i samma veva har ordalagen kring bolagets framtidsutsikter blivit allt mer positiva. Den underliggande energitrenden tycks vara stark, och med en konjunkturvändning tror aktiespararna på vändning även för Nibe.

Fyndläge verkar vara det stora temat på köpsidan där vi också hittar industrijätten SKF och techjätten Meta Platforms. De två vitt skilda bolagen har båda haft kursnedgångar under månaden. SKFs aktie sjönk några procent vid kommunikation av nya finansiella mål och aktiespararna var inte sena med att dippköpa. För Metas del har kursfallen varit än mer påtagliga, men sannolikt anses de ändå som en av de stora techjättarna som har en affärsmodell som kan stå emot en eventuell AI-smäll bäst.

Mest köpta aktierna

  1. Novo Nordisk B
  2. Nibe Industrier B 
  3. Investor B 
  4. Nordea Bank 
  5. SAAB B
  6. Ericsson B
  7. SKF B 
  8. Meta Platforms A
  9. Sinch 
  10. Hacksaw 

På säljsidan syns en röd tråd av vinsthemtagningar. Lundin Gold, NVIDIA, Rheinmetall, Boliden och Lundin Mining tillhör alla några av de senaste årens stora vinnaraktier sett till kursutvecklingen. Vid kraftiga uppgångar kan det vara ett smart drag att ‘snitta ned sig’ – ta hem vinst och omallokera till annat. Starka trender har nämligen en tendens att gå i perioder.

För AstraZeneca och Evolution handlar säljviljan troligtvis mer om oro än något annat. AstraZeneca har stått emot väl när andra läkemedelsjättar fått det tufft, men med lägre värderingar i resten av sektorn ökar risken att AstraZeneca uppfattas som dyr i jämförelse.

För Evolutions del pratas det om en tillväxtavmattning, samtidigt som det pågår en infekterad konflikt med Playtech och även om Evolution själva tycks vara offret i det hela så brukar drama ha en negativ effekt på efterfrågan.

Mest sålda aktierna

  1. Astra Zeneca
  2. Lundin Gold
  3. Evolution 
  4. NVIDIA
  5. Volvo B
  6. SSAB B
  7. Rheinmetall
  8. Millicom International Cellular
  9. Boliden 
  10. Lundin Mining Corporation 

Fondhandeln – AI-frossa, fondspararna diversifierar bort från USA

Det är en avvaktande fondhandel vi ser i november. Det köps mindre än vanligt, men samtidigt är det inga stora volymer på säljsidan heller. Det försiktiga beteenden syns också i att en majoritet av fondsparandet går till svenskexponerade fonder som svenska storbolagsfonder och olika typer av svenska räntefonder – hemmamarknaden upplevs ofta som en trygg hamn när det finns rädsla för storm.

En nykomling bland de mest köpta fondkategorierna är tillväxtmarknadsfonder. Även detta ser jag som ett tecken på att många nu väljer att öka sin diversifiering till fler marknader än den amerikanska. Här ska man dock vara medveten om att många innehav i tillväxtmarknadsfonder också är inom teknikbranschen och stora delar av AI-sektorn har sammankopplade leveranskedjor. Å andra sidan ser jag det ändå som sunt att expandera exponeringen från amerikanska techjättar även till Asiens diton.

Mest köpta fonder

  1. Avanza Zero
  2. Avanza Global
  3. Länsförsäkringar Global Index
  4. DNB Global Indeks S
  5. Spiltan Räntefond Sverige
  6. Avanza Emerging Markets
  7. DNB Teknologi S
  8. Avanza Auto 6
  9. Avanza Ränta Kort 
  10. SEB Swedish Value Fund

De senaste årens positiva utveckling av guldpriset har gett ordentlig fart till ädelmetallfonder vars värde mer än dubblerats i år. Samtidigt har guldpriset haft en försiktig dipp den senaste månaden och det är då helt naturligt att fondspararna påminns om att det kanske är en klok idé att realisera en del vinst, inte minst då guld historiskt inte ökat i värde i denna takt.

AI-bubblans vara eller icke vara är på allas läppar och i oron säljs teknik och amerikanskt. Samtidigt väljer fondspararna att behålla globalfonderna. Jag ser det som ett sunt investeringsbeteende. När risken i en sektor ökar så väljer man att minska den andelen i portföljen snarare än att helt överge den – ett sätt att hitta den fina balansen mellan möjlighet och risk.

Mest sålda fonder

  1. Spiltan Globalfond Investmentbolag
  2. Finserve Global Security i SEK R
  3. Swedbank Robur Technology
  4. Case Högräntefond 
  5. AuAg Silver Bullet A
  6. Evli Silver and Gold B
  7. Länsförsäkringar USA Index 
  8. Storebrand USA A SEK 
  9. Swedbank Robur Ny Teknik A
  10. Franklin Gold & Precious Metals Fund A 

Då återstår det nu att se om det blir något tomterally i år!

/Felicia Schön, Sparekonom

Detta är en sammanfattning av Avanzas pressmeddelanden från Felicia Schön om fondhandeln (fr 2025-11-27) respektive aktiehandeln (fr 2025-11-28).

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Avkastningen kan också öka eller minska på grund av förändringar i valutakursen. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.

Relaterade inlägg