Från guldrush till robothandel: topptraderns syn på yrket i dag

Av Östen Burman

19 mar 26

Share

Går det att bli en framgångsrik trader i dagens marknad? Efter samtal med en mycket erfaren börsprofil, som byggt sin förmögenhet under tradingens guldår, försöker jag förstå hur marknaden har förändrats, från transparens i orderböcker till algoritmhandel, och vad som krävs för att lyckas i dag.

Under en sen middag i somras frågade jag en av de mest framgångsrika traders jag någonsin träffat: 

”Om du var i mina skor, i början av din karriär igen, hade du valt att bli trader på nytt?”

Svaret kom direkt och överraskade mig. Framför mig satt en person som tjänat över en kvarts miljard kronor före 40 års ålder, men som ändå skakade på huvudet:

”Jag hade inte valt att bli trader om jag vore du. Det är svårare att lyckas i dag än det var för bara fem år sedan.”

Varför svarade han så? I efterhand ringde jag upp honom för att ställa några följdfrågor.

Varför tradingklimatet ser annorlunda ut i dag

Jag har fått liknande svar från andra traders. Gemensamt för många av dem är att de byggde sina förmögenheter under åren 2015-2021, det jag kallar “den gyllene eran” för trading. 

Mycket talar för att det var lättare att lyckas som klassisk trader då än i dag. Det fanns gott om pengar på marknaden och räntorna låg nära noll. Fingerprint Cards blev en av de tydligaste symbolerna för den här eran, med en kursuppgång på flera tusen procent under 2015. Erans slut kom etappvis fram till slutet av 2021. Därefter steg inflationen och räntorna höjdes. Det slog särskilt hårt mot svenska småbolag, där många av de mest framgångsrika affärerna hade gjorts tidigare.

“Det var så få traders på tiden. Man hade koll på alla andra traders då. Det var Nordnet, SEB och några unga Avanzianer – that’s it!.”

Tusentals procent avkastning inom loppet av månader – Fingerprint Cards 2015. Källa: Infront

När handeln blev mindre transparent

En stor förändring för den svenska traderns handel kom 2020. Då anonymiserades aktiehandeln inte bara på huvudlistan, utan även på First North. På First North fanns många av de aktier som svenska traders helst handlade i. När handeln anonymiserades blev de svårare att läsa och därmed att handla aktivt.

Tidigare kunde man se vilken bank eller mäklare som köpte och sålde (t.ex. att ”AVA” köpte och ”NON” sålde). Det gjorde det lättare att se vem som låg bakom köp- och säljflödena. Det kunde till exempel vara en större säljare vars flöde började sina, eller en annan trader som alltid använde igenkännbara orderstorlekar. När det gick att förstå vem som köpte respektive sålde blev det lättare att bedöma läget i aktien och hitta bra affärer.

Nyheter som handlas på millisekunder

Idag står algoritmer för huvuddelen av handelsvolymen på Stockholmsbörsen. Uppskattningsvis står algoritmhandel för majoriteten av handelsvolymen på Stockholmsbörsen, vilket är betydligt mer än under “den gyllene eran”. Det märker man som trader. Beroende på tradingstrategi är det olika påtagligt. För den här tradern är det inga problem:

“Algos stör inte mig. Man fick upp algos under Fingerprint-eran också. Deras volym kan rädda en också.”

För bara ett par år sedan var det möjligt att manuellt handla först på en nyhet. Den möjligheten är betydligt mindre idag. Nu är det sannolikt att robotar handlar före. En människa kan i bästa fall agera inom loppet av ett par sekunder. En förprogrammerad algoritm kan agera inom loppet av millisekunder från dess att en nyhet släpps. En större utbredning av algoritmhandel har lett till att det blivit mer utmanande (men inte omöjligt) att vara lika framgångsrik som trader på nyheter. 

När nyintroduktioner nästan alltid steg

Under de gyllene åren var det vanligt förekommande att traders kunde skapa bra avkastning på nyintroduktioner (IPO:er) och emissioner. En vanlig strategi var “teckna-sälj”, vilket innebär att man säljer sin tilldelning direkt när handeln öppnar första dagen. Den strategin fungerade under många år mycket väl. Vid sidan av vardaglig trading gav den här typen av företagshändelser ofta ett fint tillskott till årsavkastningen för tradern. 

”Det var betydligt enklare att tjäna sina ’bread and butter’-pengar på den tiden. Det dök upp heta noteringar hela tiden. Så länge man var med i loopen fanns det ett par miljoner att hämta varje år, bara där.”

Nyintroduktioner (IPO) på Nasdaq Stockholm och First North 2017-2026. Källa: Affärsvärlden IPO Screener

Leif GW Persson blev för mig en symbol för den tiden. Emissioner och nyintroduktioner som han förknippades med blev ofta kraftigt övertecknade och på första handelsdagen var stora kursuppgångar inte ovanliga. Då var IPO-marknaden riktigt het.

Hur lyckas man som trader idag?

Jag väger min sista fråga noga. Jag vill inte ta hans tid i anspråk under handelsdagen i onödan, men jag måste veta:

”Om man bestämmer sig för att satsa allt och bli trader, vad är dina viktigaste råd?”

Jag bröt ned och sammanfattade hans svar i fem regler:

Regel 1: Sätt ditt avkastningsmål

”Precis som jag hört John Skogman säga i sin podd hade jag länge som mål att göra 10 000 kr på tradingen om dagen. Det låter som mycket pengar, men om man är disciplinerad är det möjligt.”

Regel 2: Var noga med risken

“Snitta ner sig när man har fel. Ajajaj. Det blir dyrt. Var i stället noga med stopparna. Var inte envis och ta då hellre om positionen igen senare.” 

Regel 3: Våga gasa när tillfälle ges

“Våga verkligen köra när läget ges. Sitter magkänslan och det händer något stort event och du är hyfsat tidig på, ja men gasa lite då. Tryck så att du spyr!”

Regel 4: Handla inte ”bara för att” 

”I början hade jag alltid en lapp på datorn där det stod: SITT PÅ HÄNDERNA. Det är så himla enkelt att handla i onödan bara för att nå sitt avkastningsmål. Gör inte det.”

Regel 5: Disciplin är grunden till framgång

”Disciplin är jävligt viktigt. Ha dina regler och följ dem. Man borde inte ha en dålig månad om man är en duktig trader. Man tjänar pengar oavsett marknad.”

Det är svårt att inte le åt den rättframma ärligheten. Skarpt, opolerat och mitt i prick.

Min slutsats är att den här tradern jämför dagens marknad med den miljö där han själv byggde sin förmögenhet. Gamla strategier funkar kanske inte längre lika bra, men på Avanza ser jag samtidigt en ny generation av traders växa fram och det råder ingen tvekan om att det fortfarande går att lyckas mycket väl, även om tillvägagångssätten idag är mer krävande.

// Östen Burman, kundansvarig för traders

Vill du läsa mer?

Jag har skrivit ett inlägg som beskriver strategierna bakom några av Sveriges bästa traders:

Så utmärker sig Sveriges mest framgångsrika traders

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och ska inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.

Relaterade inlägg