Så positionerar sig spararna för 2026 – handeln årets första börsvecka

Av Felicia Schön

12 jan 26

Share

Årsskiftet är en naturlig tid för många sparare att utvärdera och styra om fördelningen i portföljen och jag har därför kikat närmare på hur våra sparare agerat under årets första börsvecka och hur de positionerar sig för kommande året.

Rotation från teknik och amerikanskt mot svenskt och råvaror

Stockholmsbörsen börjar året med fin fart – upp över 2 procent. Under årets första börsvecka ser vi en fortsättning på fjolårets rotation från amerikanskt och teknik och mot svenskt, industri och råvaror – vilket vi ser både i aktie-och fondhandeln. Bland annat säljer spararna förra årets vinnarsektor, försvar, vilket även förstärks av den otroligt starka uppgång som försvar har haft i början på året till följd av oroligheterna kring Donald Trumps upptrappning mot Venezuela och turerna kring Grönland. I försvarssektorn har vi de senaste månaderna tydligt kunna se hur våra kunder säljer av men samtidigt behåller innehavet, ett starkt tecken på vinsthemtagning.

I aktiehandeln ser vi även en tydlig påfyllning av svenskt men särskild tyngd i bankaktierna samt Investor. Därtill ser vi även att de köper olja (Aker BP) samt ädelmetaller (Lundin Gold, Pan American Silver). Både bank och råvaror hade ett starkt år 2025 och spararna verkar tro på att utvecklingen håller i sig.

Bland fonderna som köpts och sålts är det väldigt tydligt att det är svenskt som är mest populärt just, även om globalfonderna också behålls. Däremot väljer man att sälja av teknikfonder, USA-fonder och försvarsfonder i hög utsträckning. Detta såg vi som sagt även under stora delar av förra året och beror sannolikt på en rad faktorer; höga värderingar i AI-sektorn, oroligheter kring USA:s ledarskap, försvagning av dollarn, förstärkning av kronan samt att Sverige just nu ser ut att gå mot ett återhämtningsår som kan gynna svenska bolag och svensk ekonomi allmänhet.

Aktierna som köpts och sålts

Handeln under 2 januari till 9 januari 2026.

Mest köpta

  1. Investor B
  2. Swedbank A
  3. Handelsbanken A
  4. Nordea Bank
  5. Aker BP
  6. Lundin Gold
  7. Pan American Silver
  8. Essity B
  9. Ericsson B
  10. Hennes & Mauritz B

Mest sålda

  1. SAAB B
  2. Novo Nordisk
  3. Atlas Copco A
  4. Rheinmetall
  5. Castellum
  6. Hufvudstaden A
  7. Nibe Industrier B
  8. ABB Ltd
  9. LVMH Moet-Hennessy Louis Vuitton
  10. Nvidia

Fonderna som köpts och sålts

Handeln under 2 januari till 9 januari 2026.

Mest köpta 

  1. Avanza Zero
  2. Avanza Global
  3. Spiltan Aktiefond Investmentbolag
  4. Avanza 75
  5. Pareto Räntefond A
  6. SEB Swedish Value
  7. Länsförsäkringar Global Index
  8. Storebrand Europa A SEK
  9. Plus Allabolag Sverige Index
  10. AuAg Silver Bullet A

Mest sålda

  1. Swedbank Robur Technology
  2. Finserve Global Security I SEK R
  3. Avanza Disruptive Innovation By Ark Invest
  4. Länsförsäkringar USA Index
  5. Storebrand USA A SEK
  6. Avanza World Tech By TIN
  7. SEB Teknologifond
  8. TIN Ny Teknik A
  9. Avanza USA
  10. Storebrand Global Plus A SEK

/Felicia Schön, Sparekonom

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Avkastningen kan också öka eller minska på grund av förändringar i valutakursen. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.

Relaterade inlägg