Utdelningsstrategi i pensionsparandet – maxa ränta på ränta-effekten

Vi pratar ofta om tjänstepensionen som ett helt annat typ av sparande. Som något som inte riktigt tillhör den ”riktiga” portföljen, eller som helt enkelt får för lite kärlek. Kanske för att många tror att den enda vägen att gå är klassiska fonder och att man inte ska vara där inne och pilla.

Men det finns fler vägar att gå för dig som vill väcka liv i tjänstepensionen – och en av dem är aktier. För du kan faktiskt äga aktier i din tjänstepension, i alla fall hos oss på Avanza. Dock är det bara omkring 15% av våra kunder som äger minst en aktie på något av sina pensionskonton. 

Man ska också komma ihåg en sak. Tjänstepensionen har en enorm fördel jämfört med allt annat sparande: pengarna är låsta. Du kan helt enkelt inte nalla av dem, sälja av i panik för att köpa bil eller avbryta sparandet i förtid. Och det är precis det här “tvångssparandet” som gör tjänstepensionen till en helt perfekt miljö för en specifik typ av aktier, nämligen utdelningsaktier.

Annons

  1. Låsningen skyddar ränta-på-ränta-effekten från dig själv

I ett vanligt sparande är det lätt att frestelsen blir för stor när utdelningarna trillar in. Det är enkelt att nalla lite av kassan till en resa eller renovering. I tjänstepensionen går det inte. Utdelningarna måste stanna kvar på kontot.

När utdelningarna automatiskt återinvesteras i nya aktier köper du mer av bolagen som i sin tur ger ännu mer utdelning nästa år. Eftersom pengarna står helt orörda under 20, 30 eller 40 år får den berömda snöbollseffekten arbeta helt utan avbrott. Det blir verkligen en ränta-på-ränta-maskin.

  1. Du slipper tajma börsen – utdelningarna sköter det åt dig

När tjänstepensionen ändå är låst över decennier hinner du gå igenom flera finanskriser och björnmarknader. När börsen rasar känns det ofta emot att skicka in nya pengar, men utdelningsaktierna gör jobbet åt dig. När kurserna står lågt köper dina återinvesterade utdelningar automatiskt fler aktier per krona, men glöm inte bort att det faktiskt är du som måste klicka på köpknappen för utdelningarna.

  1. Skördetid: När kontot väl låses upp lever du på kassaflödet

När du väl når 55 år (eller när du nu väljer att gå i pension) låses pengarna upp. Men i stället för att du då måste börja sälja av ditt kapital bit för bit för att få ut din pension, har du byggt upp en portfölj som skickar ut löpande kassaflöde. Du kan plocka ut utdelningarna som pension och låta själva aktiekapitalet ligga kvar och fortsätta jobba.

Det är som sagt bara omkring 15% våra kunder som äger en aktie på något av deras pensionskonton. Detta är de 10 mest populära aktierna att äga och deras direktavkastning*:

  1. Investor B – 1,4%
  2. Volvo B – 3,9%
  3. Saab B – 0,4%
  4. Swedbank A – 7,4%
  5. Novo Nordisk B – 4,2%
  6. Nvidia – 0,2%
  7. Handelsbanken A – 11,3%
  8. Microsoft – 0,8%
  9. Investor A – 1,4%
  10. Nordea Bank – 7,1%

Källa: Avanza

Äg kvar dina aktier hos oss – hela vägen

Det bästa är att du inte behöver ändra på någonting bara för att du slutar jobba. Hos oss på Avanza behöver du inte sälja av dina aktier och flytta över till en traditionell försäkring när det är dags för uttag. Du har kvar hela din utdelningsportfölj, plockar ut kassaflödet och låter resten ligga kvar i tryggt förvar.

Så kom ihåg – du utnyttjar faktumet att pengarna ändå är låsta till din egen fördel. Du ger dina aktier decennier av lugn och ro att växa, så att du kan skörda frukterna den dag du går i pension. Ge din tjänstepension lite kärlek i dag – ditt framtida jag kommer att tacka dig.

/Elin Benjaminsson, börsstrateg

Data per den 18-09-2026. Försäkring tillhandahålls av Avanza Pension. Avanza Pension rebalanserar ditt innehav, Avanza Fonder förvaltar fonderna. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Avkastningen kan också öka eller minska på grund av förändringar i valutakursen. Vi reserverar oss för eventuella fel i aktie- och fondinformationen som lämnas på denna sida. Åsikter och slutsatser som framkommer i bloggen är skribentens egna och skall inte ses som investeringsråd och/eller åsikter från Avanza.

Relaterade inlägg